در یادداشت قبلی، نظرات متعددی از هر دو دسته نوشته شد که: «مگر سیاست ما عین دیانت ما نیست؟ پس سکوت چرا؟»اگر می‌گوییم «سیاست ما عین دیانت ماست»، پس ابتدا باید دیانتی استوار در کار باشد تا بعد سیاستی عین آن به وجود بیاید. هر چقدر این دیانت صحیح‌تر واخلاقی‌تر باشد، سیاست برآمده از آن هم، درست‌تر و متعالی‌تر است.

به دنیای سیاست زده اطرافمان نگاه کنیم؛ آیا نشانی از اخلاق می‌بینید؟ نشانه‌ای از دیانت می‌بینید؟ آیا سیاست ما قرار است عین این دیانت باشد؟ چرا این قدر که به فکر اصلاح سیاست هستیم به فکر اصلاح دیانت خود نیستیم؟ اگر دیانتمان صحیح باشد، سیاستمان هم - که برآمده از دیانتمان است - خود به خود اصلاح خواهد شد. امام خمینی (ره)‌ اگر سیاستمدار بودند، پیش از آن عارف بودند. آیا ما نباید در میان ٣۶۵ روز سال، چند صباحی را هم به اخلاق و دیانت خود اختصاص دهیم؟

√ دیانت یعنی اینکه اول صحبتت برای امام زمان (عج) «العافیه و النصر» نخواهی و بعد به خاطر یک معاون، به نائبان امام زمان (مراجع بزرگوار تقلید) بی‌احترامی کنی.
√ دیانت یعنی اینکه در مناظره، قبل از اثبات اتهام کسی - حتی اگر حق هم با تو باشد - ، نام فردی را نبری و آبروی مسلمانی را نریزی.
√ دیانت یعنی اینکه در مناظره، اگر به خاطر عزت ملی ایران احساس خطر کردی، فردایش با ادعایت، عزت ملی ایران را که قطره قطره جمع کرده‌ بودیم به خطر نیندازی و به یکباره بر باد ندهی.‌ ادعایی که حتی جدی‌ترین منتقدان منصف دولت هم نه تنها آن را نپذیرفتند که خود به دفاع مستدل از کلیت انتخابات وارد میدان شدند. ( + ، + )

 √ دیانت یعنی اینکه اگر فلان نامزد معترض از قانون اساسی کشور پیروی نکرد، بدون دلیلی یقین‌آور به او تهمت نفوذی و مزدوری آمریکا نزنیم.
√ دیانت یعنی اینکه قبل از اثبات ادعایت، به نیم میلیون معلم و فرهنگی و معتمد محلی، تهمــت تقلب در آرا نزنی. ( + )
√ دیانت یعنی اینکه به حرمت عمامه‌ سفیدی که – به خطا - بر سر داری، قبل از تحقیق و اثبات، تهمتــی نزنی که مستندش «اعتماد» تو به تلفن‌هایی ناشناس به روزنامه‌ات باشد.

√ دیانت یعنی اینکه وقتی کسی را به هر جرمی بازداشت کردی، کوچکترین توهینی به او نکنی.
√ دیانت یعنی اینکه اگـــر حتی حق هم با تو باشد، برای حفظ وحدت جامعه، به جای صدور n  بیانیه،  حاضر باشی مانند امیرمؤمنان (ع) ٢۵ سال در خانه بنشینی.
√ دیانت یعنی اینکه اگر اشتباهی کردیم، اعتراف کنیم و بپذیریم نه آنکه چون کودکان لجبازی کنیم.

√ دیانت یعنی اینکه به زبان نگوییم «خط امام» ولی وقتی بی‌بی‌سی بهایی و دشمنان امام برایمان کف زدند، برایشان دست تکان بدهیم.
√ دیانت یعنی اینکه وقتی به ناحق خلخالی را از پای زنی یهودی کشیدند، اگر به ناحق سیلی بر گوش مسلمانی زدند، بی‌تاب و آشفته شوی.
√ دیانت یعنی اینکه قبل انتخابات به خاطر قانون‌گریزی احساس خطر نکنیم و نگوییم قانون بد بهتر از بی‌قانونی است، ولی بعد از انتخابات، به هیچ قانونی پایبند نمانیم، تا آنجا که حتی اعتراض حامیان انتخاباتی خود را هم درآوریم. ( + ،  + )

بقیه در ادامه مطلب


√ دیانت یعنی اینکه اگر مراجع بزرگوار تقلید –که مشروعیت تو وابسته به آنهاست- درباره برخی وزرای معرفی شده‌ات نظری دادند، نگویی تنها کسی که می‌توانست جلوی فشارها! بایستد من بودم.
√ دیانت یعنی اینکه با الفاظ «چیـز چیـز» و «بگم بگم» نامزدهای انتخابات را مسخره نکنیم.
√ دیانت یعنی اینکه قبل از یقین پیدا کردن به خبری، آن را برای دوستانمان پیامک نزنیم و شایعه‌ای را پخش نکنیم.

√ دیانت یعنی اینکه دلمان با حق و حقیقت باشد نه آنکه حقیقت را تابع دل خود کنیم.
√ دیانت یعنی اینکه برایمان فقط حق مهم باشد نه آنکه با تعصب از هر کار خطای آقایان ... دفاع کنیم.
√ دیانت یعنی اینکه ... .شورا که تشکیل شد، گفتند: «یا علی (ع)! اگر شرطمان را بپذیری تو را به عنوان خلیفه سوم انتخاب می‌کنیم، شرطمان این است که طبق کلام خدا و سنت رسول خدا و سیره دو خلیفه پیشین عمل کنی.»
امیرمؤمنان (ع) نگاهشان کرد و فرمود: «نــه!»‌ به همین راحتی، و بعد بلند شد و به سمت خانه راه افتاد و در را بست و نشست.

اگر من و تو بودیم چه می‌کردیم؟ به خاطر اسلام احساس خطر می‌کردیم و دروغی مصلحتی می‌گفتیم. مگر نه آنکه دروغ مصلحتی را ساخته‌اند برای همین وقت‌ها؟! اصلا چرا دروغ، توریه می‌کردیم (سخن راستی که مخاطب از آن برداشتی اشتباه کند) و می‌گفتیم «بله» ولی منظورمان آن بود که به آن بخشی از سیره دو خلیفه قبل عمل می‌کنیم که مطابق سنت رسول خدا (ص) باشد، که در این صورت دیگر پای دیگری به خلافت باز نمی‌شد و اسلام اشرافیت به وجود نمی‌آمد و  جامعه آرمانی شکل می‌گرفت و همه با هم به بهشت می رفتیم و ... .

ولی علی (ع) این را نخواست، می‌دانی چرا؟ چون اگر فقط یک کلمه می‌گفت «آری» و به حکومت - که حق قطعی او بود - می‌رسید و به سخنش پایبند نمی‌ماند، این خلاف «اخلاق» بود.دیانت یعنی اینکه ...
حالا  این سیاست ما عین کدام دیانت است؟ این روزها دیانت ما شده است عین سیاست ما!

یک کلیک:
یادداشت سایت الف (منتقد دولت) درباره ماجراهای پس از انتخابات
سایت آینده (طرفدار موسوی در زمان انتخابات): تاثیر ابتکار رهبر انقلاب در جهت اقناع نخبگان
برگرد ...

شهریور امسال هم تمام شد و موسایی که ٣١ سال است با توطئه مشترک بنی‌اسرائیل و بنی‌فرعون محبوس شده، بازنگشت. خدایا به حق روزهای روزه که گذشت، رد کل غریب ... خدایا فک کل اسیر ... خدایا سید ما، امام موسی صدر، را بازگردان.

وبلاگ نهم شهریور پنجاه و هفت
وبلاگ دیکتاتور معمر قذافی


نوشته شده در: ٢٥ شهریور ۱۳۸۸   توسط: مجید          لینک یادداشت                                                         اشتــراك +

طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه اي از نسل سوم طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي طلبه نسل سومي talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3 talabeh3

شخصي نزد آيت الله بروجردی رفت و گفت: يكي از طلبه‌هاي شما جنسي را از مغازه من دزديده است. ايشان در پاسخ فرمود: «آن دزد عبا و عمامه‌ای را هم از ما برده است.»
 
 


يه ؟ داشتم