وقتی علـی(ع) می‌ترســــد!

سال ١١ هجری؛
اینجا مدینه است ...
همه منتظرند تا واکنش علی - علیه السلام- را ببینند. او به نتیجه شورا و انتخاب ابوبکر معترض است. همه نگاه‌ها به او دوخته شده است.
علی -ع- با چهره‌ای برافروخته سخن می‌گوید:
«و الله لولا مخافة الفرقة بین المسلمین و ... به خدا سوگند! اگر نبود ترس وقوع تفرقه بین مردم و از بین رفتن وحدت، به راستی که رفتار ما با آنان به گونه‌ای دیگر بود.»
علی-ع- به خانه می‌رود و شمشیر می‌نهد و سکوت در پیش می‌گیرد تا مبادا وحدت مسلمانان خدشه‌ای ببیند.


سال ٢٣ هجری؛
اینجا مدینه است ...
همه منتظرند تا واکنش علی -علیه السلام- را ببینند. او به نتیجه شورا و انتخاب عثمان معترض است. علی -ع- با چهره‌ای غضبناک می‌آید. همه چشم‌ها به سوی اوست. عده‌ای از شیعیان منتظرند تا با اشاره امام، شمشیر از نیام برکشند و حق علی -ع- را بازستانند: آیا بس نیست این همه حق را تباه کردن؟
علی -ع- به میان یارانش می‌رود، همه ساکتند، علی -ع- سخن می‌گوید:
«لقد علمتم انی احق ... همانا می دانید که من سزاوارتر از دیگران به خلافت هستم. سوگند به خدا! به آنچه انجام شده گردن می‌نهم تا اوضاع مسلمین از هم نپاشد ... و پاداش این گذشت و سکوت را از خدا انتظار دارم.»
علی -ع-  در میان بهت یارانش به خانه بازمی‌گردد.


حاشیه:
پس چرا امام حسین -علیه السلام- سکوت نکردند تا وحدت مسلمانان آسیب نبیند؟ امام -ع- خود پاسخ می‌دهند: «و علی الاسلام السلام ... زمانی که مردم به حاکمی چون یزید گرفتار شوند باید فاتحه اسلام را خواند.»
گرچه امامان با خلفای قبل هم مخالف بودند اما آن خلفا علنا با اسلام دشمنی نمی‌کردند و امامان هم گرچه در برابر انحرافات آنان موضع می‌گرفتند اما هیچ گاه به مبارزه با آنان برنخاستند. اما یزید به گونه‌ای دیگر بود، علنا شراب می‌نوشید، میمون روی تخت خلافت می‌نشاند، به پیامبر -ص- توهین می‌کرد و احکام اسلام را به تمسخر می‌گرفت. استمرار حکومت او باعث نابودی اساس اسلام می‌شد نه اینکه تنها انحرافاتی را در جامعه ایجاد کند.


سوالاتی که ماند

پرونده انتخابات ریاست جمهوری بسته شد، اما سوالاتی ماند که نمی‌دانم چه زمانی پاسخ می‌شنوند:

١. اگر منظور آقای موسوی از تقلب گسترده،«تقلب در صندوق‌ها»ست:
الف. چهل هزار نفر ناظر ایشان در صندوق‌ها چه می‌کردند که تقلبی ١١میلیونی رخ داد؟!
ب. حتی اگر تمامی صندوق‌هایی را که آقای موسوی در نامه خود به وضعیت آنها اعتراض کرده بودند را هم باطل کنیم، مجموع آرای این صندوق‌ها تنها چند درصد کل آراست.
(این یادداشت را هم بخوانید)

٢. اگر منظور آقای موسوی از تقلب گسترده، نه تقلب در صندوق‌ها، بلکه «فضای قبل از انتخابات» است: در این فرض اگر فضای قبل انتخابات، آنقدر که ایشان این روزها می‌گویند، برضد ایشان مسموم بود چگونه حتی در روز انتخابات می‌گفتند: اگر تقلب نشود من قطعا پیروزم؟

٣. شاید منظور آقای موسوی از تقلب گسترده، نه تقلب در  برخی صندوق‌هاست (چون برفرض صحت هم فقط چند درصد کل آرا را شامل می‌شود) و نه فضای قبل از انتخابات (چون خود اذعان می‌کردند که فضا کاملا به نفعشان است)؛ بلکه منظور ایشان از تقلب گسترده این است که شورای نگهبان نباید ناظر می‌بود هر چند دلیلی برای تقلب وجود نداشته باشد.
در این فرض، باید از ایشان پرسید که آیا شما هنگام ثبت‌نام نمی‌دانستید که مطابق قانون اساسی شورای نگهبان ناظر انتخابات است؟ آیا پذیرفتنی است که تیمی با قبول داور و شرایط بازی، وارد زمین شود و پس از شکست، نظم ورزشگاه را به هم بزند و اعلام کند نه داور را قبول داریم و نه قوانین بازی را؟

 

/ 57 نظر / 175 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساده

سلام طلبه نسل سوم[گل] خوب نوشتی آفرین[گل]

حمید طاهری

بسم الله الرحمن الرحیم به بازار عمل با دست خالی منو مهر تو ای مولی الموالی مپرس از من که بودم یا که هستم گنهکارم ولی دل به تو بستم مرا اشک محبت آبرو داد دلم را از سیاهی شتشو داد گرفتند آنکه برندم سوی نار به جرم اینکه می باشم گنه کار بود در موج آتش این شعارم خدایا من حسین را دوست دارم -------------------------------------------------------------------------------------------------- سلام دوست عزیزم من خیلی دوست دارم نظر شما را راجع به قانون علل و معلول بدانم بنابراین شما را به وبلاگ واقعیت چیست دعوت می کنم منتظرتان هستم

محمدحسین شعاعی

به روز شدم وبلاگ خودم را هم ببینید خوشحالم می شوم آنجا لینکید

کیان

دلتنگ بودیم کسی همنفسمان نباشد .

چشم سوم

سلام وبلاگ سیاسی ، اجتماعی " چشم سوم ..." ( دست نوشته های عدالت نیوز)آغاز به کار کرد : شما در اولین پست این وبلاگ می خوانید ( آقای هاشمی کدام چهره شما را بپذیریم ؟) لطفا بیایید و نقد کنید ! www.cheshm3.blogfa.com موفق باشید

محمد مهدی اسلامی

به نظرم مهمتر از این سکوت، کمک امام به والی است که عمر بارها اذعان کرد که لولا علی لهلک عمر گیریم همه این حرفهای آنها درست باشد. بر فرض محال عفت مرعشی همسر هاشمی راست می گوید که "سقیفه ثانی درست کرده اند"، آیا احمدی نژاد در تفکر آنها محق رفتار امیرالمومنین با ابوبکر و عمر و عثمان نیست؟

سلام.دیروز مردی در خیابان مشهد دختر دایی خودش را با مشت و لگد کتک می زد .دخترک که جسیه بسیار نهیفی داشت پر خون شده بود و سر و صورت داغون. فقط برای اینکه آن دختر با دوست پسرش در خیابان دیده بود.این چیزی بود که اسلام با ما کرد.