نفـــوس بد بزنــم؟


سعی کنید در زندگی هیچ‌وقت «نفــوذ» بد نزنید، اگر هم احیانا خواستید کاری بکنید «نفوس» بد بزنید، نه نفوذ بد. دکتر ابوالحسن نجفی (که با کتاب «غلط ننویسم»‌ش بسی حال کرده‌ام) در کتاب «فرهنگ فارسی عامیانه» می‌نویسد: «نفوس بد زدن: اتفاق بدی پیش‌بینی کردن، فال بد زدن.»


خب حالا نفوس بد بزنیم؟
فال بد اثر طبیعی و تکوینی ندارد، اما می‌تواند اثر روانی داشته باشد. فال خوب به آدم روحیه می دهد و فال بد، ضدحال اساسی است.
شاید به خاطر همین است که در روایات به شدت از فال بد زدن (طَیـَـره)  نهی شده: «الطیــرة شرک»: فال بد زدن [و آن را در زندگی مؤثر دانستن] یک نوع شرک به خدا است. (پیامبر اعظم -ص-)

حالا اگه فال بد زدیم، چی کار کنیم؟
بی‌خیالی طی کردن نسبت به فال + توکل به خدا. «فال بد اثرش به همان اندازه است که آن را می‌پذیری. اگر آن را سبک بگیری، کم اثر خواهد بود و اگر آن را محکم بگیری، پر اثر، اگر به آن اعتنا نکنی، هیچ اثری نخواهد داشت.» (امام صادق -ع-)

فال خــوب چی؟ اونم اشکال داره؟
فال خوب (تفـأل) نه تنها اشکالی ندارد، بلکه از آن تمجید هم شده است. در جریان صلح حدیبیه، وقتی «سهیل بن عمرو» به عنوان نماینده کافران نزد پیامبر آمد، حضرت متوجه نام او شد و به مسلمانان فرمود: «قد سهّــل علیکم امرکم.»: کار بر شما سهل و آسان می‏شود. (یعنی از نام او، سهیل، من فال می‏زنم که کار شما سهل می‏شود.)

روانشناسان امروزه از اثرات شگفت و شگرف «مثبت‌اندیشی» سخن می‌گویند ... .
۞ آیا آیت‌الله خامنه‌ای لطیفه تعریف می‌کنند؟

بخشی از سخنان هوشنگ اسدی (از خارج‌نشینان مخالفان نظام که در زمان شاه،‌ مدتی هم‌سلولی رهبر انقلاب بود) را در یادداشت قبلی نوشتم، این هم چند خط دیگرش، و البته خیلی مهم و کاربردی:

بچه‌ها ‏روی ترانه «بار دیگر ساقی میخواران» که «ویگِـن» (خواننده مرد ایرانی ارمنی‌تبار که چند سال پیش در لس‌آنجلس مرد) خوانده بود، برای شانزده آذر سرودی ساخته بودند: «بار دیگر ‏شانزدهم آذر...». آقای خامنه‌ای به سرود گوش می‌داد و وقتی به شوخی ترانه اصلی را می‌خواندم، می‌خندید و می‌‏خواست که آن را نخوانم.
گاه جوک هم می‌گفتیم. شوخی‌های لطیف را برمی‌تابید و می‌خندید. اما شوخی‌هایی را که کمی «خاکی» می‌رفت، برنمی‌‏تابید و رو ترش می کرد. مرز این لطافت ‏ورود به مسائل غیراخلاقی بود. چند بار هم آقای خامنه‌ای برایم لطیفه گفت.

۞ طلبه۳ منتشر می کند:
پاسخ حضرت آیت الله انصاری همدانی به دکتر سروش

دکتر عبدالکریم سروش خطاب به آیت الله سبحانی: «من ایمان خود را از عارفان گرفته‌ام نه از فقیهان ... اما شما فقیهان به فکر جوانانی باشید که دینشان را از دست شما می‌گیرند.»

عـارف نامـدار، آیت الله انصاری همدانی - ره -:
«تبعیت کامل از علماء شریعت، اولین قدم سالک است و خطر مهمی که سالک در این راه دارد، بدبینی به علماء [راستین] شریعت است ... بدون عمل به احکام شرع، سالک راه به جایی نمی‌برد.» (در کوی بی‌نشان ها، ص۶۰)
(مراد حضرت استاد -ره-  از علما، عالمان رهیده از خاک و رسیده به افلاک است و  نه عالم‌نمایان چسبیده به خس و خاشاک.)

ظاهرا منظور دکتر سروش از «عارفان»، جناب مولوی است، اما آیا براستی مولوی، آن متفکر بزرگ، با آقای دکتر سروش هم‌عقیده است؟ استاد
بهاء‌الدین خرمشاهی، قرآن‌پژوه و حافظ‌پژوه، در پاسخ چنین می‌گوید:
«عارف عظیم‌الشأن و متفکر بزرگ مولانا جلال‌الدین، بیش از هر شاعر و عارف و متفکر ایرانی و مسلمان، اعتقاد راست و درست درباره قرآن دارد. چند بیت از او را در تکریم و پاسداشت حریم حرمت قرآن، از حافظه نقل می‌‌کنم:
گرچه قرآن از لب پیغمبر است
هرکه گوید حق نگفت آن کافرست

***
این همه آوازها از شه (خدا)  بود
گرچه از حلقوم عبدالله بود
...
این چه بهتانی است که به این بزرگمرد عرصه عرفان اسلامی می‌‌زنند؟!»

یک کلیک:

۞ لینک به شرط چاقو!

توی لینکدونی سمت چپ وبلاگ، میشه بعضی وقتا چیزای قابل تحملی پیدا کرد. مثلا «تقویم
پنج هزار ساله»  یا «آموزش تصویری گوگل ریدر».

 

/ 226 نظر / 2912 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوکری برای نسل سومی ها

سلام داداش جون خدا قوت عالیه خدا نگه دار

هادی

اما آقای همدانی گویا اطلاع ندارن که همیشه عرفا به چوب فقها رانده شده اند.

شهاب

با سلام ای کاش همه جواب دکتر سورش رو منطقی و علمی و به دور از هر مناقشه و بی احترامی می دادند این جوری دیگر این قدر این نامه ها بین دکتر و آقایون کش دار نمی شد مثل جوابی که آیت الله العظمی منتظری به دکتر سروش دادن می بینید که هنوز دکتر سروش نتونسته جواب ایشون رو بده [خداحافظ]

شهاب

راستی اگر مایل باشید می تونم لینک پاسخ ایشون رو براتون بذارم با احترام

گنج پنهان

سلام علیکم در اردوی مهدویت شرکت نمیفرمایید؟ http://diniblog.com/ordoo87.htm

عباد

سلام حاج آقا جون سایت خوبی دارید اما رنگ مشکی چشمو اذیت می کنه ((‌عباد)) به تازگی متولد شد و دغدغه هایی از جنس شما در فضای دانشگاه داره گرچه ما هم آرزوی طلبه شدن داشتیم رامون ندادن شما که شدید جای ما هم کار کنید یا علی

آیینه فردا

دردمندان محبت ناتوانی می خرند تندرستی می دهند وخسته جانی می خرند خسته جانان محبت پیشه ی کوی وفا نقد عشرت می دهند وناتوانی می خرند ازپریشان خاطران عشق صرافان درد چهره های زرد و اشک ارغوانی می خرند آتش دل را نهان کن زآن که دربازار عشق از دل درد آشنا سوز نهانی می خرند گرچوسوسن ده زبان داری خموشی پیشه کن زآن که اهل دل متاع بی زبانی می خرند گرجفابینی چوگل لبخندزن که ارباب حسن تند خویی میکنند و مهربانی می خرند برسر بازار الفت قدسیان از خاکیان سینه سینه عشق های آسمانی می خرند بگذر از نام ونشان ای دل که مردان خدا بر سر کوی حقیقت بی نشانی می خرند پاکبازانی که چون پروانه می سوزند خوش نقد جان داده حیات جاودانی می خرند سروده استاد محمدعلی مجاهدی ( پروانه ) [گل]

یکی

من خیلی آقای خامنه ای رو قبول ندارم چون وضع مملکت در زمان ایشون خیلی بد شده اگر قبولش دارین دلیل خودتون رو ایمیل کنید .

یکی

baradar

سلام عليكم مایل به تبادل لینک هستم خبرم کنید التماس دعا ...