لطفا عشق را نکشید!


بی‌شک اقدام اخیر نیروی انتظامی با عنوان طرح افزایش امنیت اخلاقی، ماهیتی جز سلب آزادی‌های فردی ندارد. انتخاب نوع پوشش نخستین حقی است که هر انسانی باید از آن برخوردار گردد؛ اما با تاسف فراوان، در جمهوری اسلامی، آزادی، این حق مشروع، با عناوین فریبنده‌ای محدود و پایمال می‌شود ... .

می‌گفت:قانونی‌هایی که اجرا می‌شوند دو نوع هستند:
۱. قانونی که پشتوانه منطقی ندارد
۲. قانونی که پشتوانه منطقـی دارد
مورد اول ضد آزادی است، اما مورد دوم هیچ تنافی با آزادی ندارند، مثلا قانون‌های راهنمایی و رانندگی، آیا راننده‌ای می‌تواند اعتراض کند که این قانون‌ها آزادی مرا سلب کرده‌اند؟
قانون حجاب هم برای کنترل کردن دو ضعف زن و مرد قرار داده شده است:
ضعف زن، میل به جلب توجه است و ضعف مرد، تحریک پذیری با محرک های چشمی است، که حجاب هر دو ضعف را کنترل می کند.
ـ بیشین بینیم بابا، خب حالا زن جلب توجهشو بکنه و مرد هم تحریک بشه، فرمایش؟
ـ فرد، خانواده و اجتماع با بحران‌هایی جدی مواجه می شوند، از جمله:

۱. روان پریشی!
یعنی روانت هنگ می‌کند، مخت می‌پکدو ...
نبودن حریم میان زن و مرد و تشدید التهاب های غریزی، آرامشی برای روح خسته آدمی باقی نخواهد گذاشت و چنین فرد آشفته ای از تحصیل و کار و فعالیت بازخواهد ماند.

۲. مرگ عشق 
 مردی که در کوچه و خیابان، هزاران زلف بر باد داده توجه او را به خود جلب کرده است، آیا همسرش جایی در قلب او خواهد داشت؟
... لطفا عشق را نکشید!


bihejabi.jpg۳. احترام بگذارید!
شهید مطهری می‌نویسد: «اسلام تاکید کرده که زن هر اندازه متین‌تر و باوقارتر حرکت کند و خود را در معرض نمایش برای مرد نگذارد، بر احترامش افزوده می‌شود.» (فلسفه حجاب، ص ۹۵)
حجت‌الاسلام دکتر رهنمایی می‌گفت:در اوایل تابستان 1996 هنگامی که برای تدارک یک سفر کوتاه‌مدت خانوادگی از کانادا به آمریکا به منظور زیارت دوستان، به کنسولگری آمریکا در شهر «مونترال» رفتم.
برای گرفتن ویزا باید مصاحبه‌ای انجام می شد. مسئول انجام مصاحبه خانم مسنی بود. در صف که ایستاده بودم می‌دیدم آن خانم با مراجعان محترمانه و با لبخند برخورد می‌کرد ولی به محض این که چشمش به گذرنامه من افتاد چهره‌اش را درهم کشید و با لحن تندی بهانه جویی کرد که: «چرا خانم و بچه‌های خود را نیاورده ای؟»
گفتم :«خانم گرفتار رسیدگی به بچه‌ی کوچک بود و نمی‌توانست بیاید.» 
گذرنامه و سایر مدارک را به من داد و گفت: «امکان ندارد! حتما باید خانم خودش بیاید.» اصرار بی‌فایده بود. برگشتم منزل و ماجرا را برای خانم توضیح دادم و گفتم: «طرف ما کسی است که ابایی از اهانت و جسارت به ما و مقدساتمان ندارد. اگر به کنسولگری بیایی و احیانا اهانتی متوجه شما باشد این اهانت در درجه نخست به حجاب شما خواهد بود؛ چیزی که تحملش برای ما سنگین است.» 
روز بعد همراه خانم به کنسولگری رفتیم. فکر نمی‌کردم که دیدن یک خانم چادری برای این افراد متکبر آمریکایی قابل تحمل باشد، اما با کمال تعجب و ناباوری دیدم که از ابتدای ورود احترام خاصی برای خانم در نظر گرفته می‌شود، به هر اتاقی که می‌رفتیم خواسته یا ناخواسته برای ادای احترام از جا بر می‌خواستند! حتی وقتی برای مصاحبه به نزد همان خانم آمریکایی رفتیم مشاهده کردم که وی بر خلاف انتظار از روی صندلی برخاست و ادای احترام کرد!
خانم از مقایسه آنچه من برایش توضیح داده بودم با آنچه خود به چشم می‌دید متعجب شده بود. ابهت و صلابت چادر، آمریکایی‌های شاغل در کنسولگری را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود.


یک کلیک:
● دانلودکتاب فلسفه حجاب شهید مطهری

 

/ 144 نظر / 246 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طلبه ای از نسل سوم

پاسخ به محسن: دوست عزيز با سلام و سپاس از نقد شما اجرای قوانين اسلامی در هر کشور مسلمانی خواسته طبيعی مردم آن جامعه است. حجاب نيز يک قانون اسلامی و آسمانی است و پندار يک گروه خاص نيست.

آقا حالا که آزادی از نظر شما انقدر بی در و پيکره پس اق طلبه رو ايول ايول ايول جالبه اگر به شما در نظام آفرينش نقش شيطون رو ميدادن احتمالا برای اغفال مومنين يکی از اوليا الله ميشدی حاجی جون من يک کم هم دوستای خدا رو اغفال کن .

بهناز

من احساس ميکنم خيلی به شما ها نزديکم با اين تفاوت که من عاشق فيزيکم و شما... من احساس ميکنم فيزيک هم می تو نه من رو به خدا برسونه. نه؟

شیرین

سلام ممنون از قلم خوبتان و نوشته هايتان. لطفا سوال منو جواب بدهيد حکم دست دادن با کسانی که برايشان اين مساله نوعی رعايت ادب است( من مونترال زندگی ميکنم ) -چيست؟ممنون

عقیق

آن عشقی که با دیدن زلفی بر باد رود ......عشق نیست آن اخلاقی که به زور قانون رعایت شود اخلاق نیست بفهم

مجنون

salam nazare emam khomeini dar morede mokhtalet budane daneshgaha chi bude

محمد

بسمه تعالی مطمئنا کسی که به اسلام اعتقادی ندارد قانون اسلام را هم قبول ندارد بالطبع وجوب و لزوم حجاب را هم قبول ندارد و باز هم بالطبع برخورد نيروی انتظامی با بدحجابی را قبول ندارد. اما اينکه برخورد نيروی انتظامی به ترتيبات امر به معروف و نهی از منکر (۱ اشاره و کنايه ۲ نصيحت و اندرز ۳ هشدار جدی ۴ اقدام عملی از باز داشت و بازجوئی گرفته تا احيانا کتک زدن و ...) است يا خير بايد اين گونه باشد و ممکن است برخی افراد از نيروی محترم انتظامی رعايت نکنند ، اشتباه شخص است نه اشتباه قانون. اما اگر دموکراتيک هم بخواهيم حساب بکنيم لازم نيست همه قبول داشته باشند بلکه اکثريت لازم است که اکثريت را هم مسلمانان دارند. به هر حال بايد از شروع بيماری جلوگيری کرد. يک فرد طاعونی نمی تواند بگويد که من آزادانه بايد در شهر بگردم اگر هم بخواهد بگردد همين نيروی انتظامی بازداشتش می کند و در صورت لزوم کتک هم می زند. حجاب و اين چنين مسائلی که روح انسان های ديگر و فرزندان ديگر کسان را به خطر می انداز نيز در ظاهر جامعه نبايد باشد به هر طريق که ممکن است (حالا اينکه برخی مسئولين قبلی عمل نمی کردند خوب حتما اعتقاد نداشتن

غريبه

با نظر شما موافقم. اينهايي كه ميگن اين كارها مخالف آزادي هستش، چرا وقتي توي كشورهاي اروپايي روسري رو از سر مسلمونا مي كشن، ساكت ميشينن و فقط تماشا گرند؟؟؟ ممكنه بگن چون اونجا بي حجابي قانونه! خب اينجا هم كشور اسلاميه و حجاب هم از قانونهاي اسلامه. مخالفت با اين قانون هم تبعات خودش رو داره! البته همكاري مراكز فرهنگي، صدا و سيما!!! و ... هم لازمه كه متاسفانه خيلي وقتها اين همكاري ها نيست. ولي اين دليل نميشه براي اين كه ساكت بنشينيم و فقط ببينيم كه هر سال 5 سانت شلوارها بالاتر رفته و روسري ها كوتاهتر شده و مانتوها تنگ تر!

مهدی بوترابی

سلام. اگر نسخه های دیجیتال دیگری از کتب استاد مطهری سراغ دارید لطفا ایمیل یا لینکش را برای دانلود ارسال فرمایید. با تشکر[نیشخند]

آتیش پاره

سلام .. خوشحال میشم اگه به من هم سری بزنی و مطالب من رو هم بخونی .