تاوان زود آمدن

بعضي آدم ها زودتر از زمان خود به دنيا مي آيند، برخي ده سال، بعضي بيست سال، عده اي صد سال و تعداد اندكي هم قرن ها زودتر چشم به تماشاي هستي مي گشايند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اين عده حرف هايي مي زنند و از مسائلي سخن مي گويند كه مردمان آن زمان از درك آن مفاهيم عاجزند. تاوان اين زود آمدن آن مي شود كه مي شوند غربت مجسم، آنقدر تنها مي شوند كه گاه  مانند اميرمؤمنان – عليه السلام – فقط چاه به حرفهايشان گوش مي سپارد، آن هم در نيمه هاي شب كه نفس هاي اماره و تنگ نظر در خواب باشند و زبان به ملامت نگشايند. البته درباره حضرت امير -ع- بايد گفت كه ايشان هر زمان كه  پا به  دنيا مي گذاشتند زود بود،  1300 سال پيش، امسال و يا 1300 سال بعد.

ملاصدرا (فيلسوف) هم در زمره اينان بود، حرف هاي جديد او درباره مسائل فلسفي بسياري را برضد او شوراند. حرف هايي كه امروزه از بهترين نظريات فلسفه اسلامي شناخته مي شوند. ملاصدرا هم مزد حرف هايش را گرفت: «آوارگي كوه و بيابانم آرزوست...»

 

«عين – صاد» را مي شناسيد؟ استاد «علي صفايي حائري» را مي گويم. او هم كسي است كه تنها است. مجتهدي است كه رمان مي خواند، فقيهي است كه فيلم نقد مي كند، يك روحاني است كه با هنرهاي غربي آشنا است و با هنر و هنرمندان (ملاقلي پور، شورجه، سلحشور، ميركريمي و ... ) انسي ديرينه دارد.هنر، ادبيات و سينما از مقولاتي است كه براي اين استاد حوزوي اهميت بسياري دارد.

سهيل محمودي (شاعر) مي گويد: «خيلي از شعرهايي كه كه من حفظ بودم، روحشان را وقتي آقاي صفايي مي خواند، حس مي كردم.»

طالب زاده (كارگردان متعهد) هم مي گويد: «بچه های هنرمند انقلابی، تمنای پرچمداری هنر اسلامی را از آقاي صفايی داشتند ، که ايشان قبول نمی کرد.»

اخلاق شگفت استاد نيز مثال زدني است: «يك بار يك جواني با تيپ رپ براي ديدنش آمده بود قم. از همسايه ها كه نشاني شيخ را مي گرفت، يكي از همسايه ها گفته بود با اين وضعيت فكر نكنم شيخ قبولت كند. جوان مي گفت همين كه شيخ در را باز كرد، آنقدر تحويلم گرفت و با مهر و محبت برخورد كرد كه انگار سال هاست مرا مي شناسد و خيلي وقت است منتظر من بوده.»

اين را هم يكي ديگر از شاگردان استاد مي گويد: «آن ديگری سال ها قبل از انقلاب، سوار بر ترک موتور، هوس می کند سر به سر شيخی که در کنار خيابان ايستاده است بگذارد و تفريح شبانه ای داشته باشد که نه پس از روزها، که دقايقی بعد خود را گرفتار جذبه ای شيرين می يابد و سر از طلبگی در می آورد...»

بياييد او را از تنهايي در بياوريم، نشاني خانه شان؟ نه ... او هفت سال است كه ديگر به خانه شان نمي رود، 22 تيرماه 78 آخرين روزي بود كه او بود. جاده مشهد اين بار بي وفايي كرد و استاد را برنگرداند، ولي من هنوز چشم به راهم، استاد! منتظرم، برگرد... .

 

پانوشت:

·        اين يادداشت را سال گذشته در همين روزها نوشتم كه پس از اندكي  ويرايش مجددا تقديم شد.

·         آلبوم تصاوير استاد صفايي حائري

·         اشاره بي بي سي به اين يادداشت

·         «با عمل موعظه مي كرد»، به قلم ميثم زين الديني (مجله سوره)

·         «زندگي بي تكرار» ، به قلم نصرت الله تابش

چند خط از نوشته هاي استاد:

√ما خيال مي كنيم كه خداوند مغرور مقتدر، به خاطر اين كه حرفش را نشنيده ايم و او را بر زبانمان نياورده ايم و در كارهامان شريكش نكرده ايم، ترازويي مي گذارد و ميزاني به پا مي كند و كارهامان را مي كشد و اگر كم داشتيم با سر در آتش رهايمان مي كند و از ما انتقام مي كشد. اين نگاه، «ترس و طاعت» و يا «نفرت و طغيان» را به دنبال مي آورد.امااگر سوختن انسان را از كبريت كشيدن هايش بدانيم، مي بينيم كه او بارها دامان ما را خاموش كرده است.اين دو كلام خيلي تفاوت دارد: «اگر گناه كني مي سوزانمت» با اين: «اگر گناه كني مي سوزي».

√نمي گويم از زندگي دنيا بهره نگير و لذت نبر، مي گويم در اين باتلاق فرو نرو و غرق نشو ... مومن عاشق اين قدر فرصت سرگرمي ندارد.

(از كتاب خواندني نامه هاي بلوغ)

 

 

چند كليك متفرقه:

 

چرا به اسم او؟ (وبلاگ معجزه روح)

تحليل يك تئوري پرداز برجسته آمريكايي از مكتب تشيع (وبلاگ گل نرجس)

همه دنيا را براي تو آفريده اند (وبلاگ چون او گفتن)

به احمدي نژاد قسم (وبلاگ حديث نفس)

/ 78 نظر / 71 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد حسين

سلام. خيلی وقت پيش اين مطلب مفید را خواندم و الآن هم فقط برای عرض ارادت خدمت رسيدم. دل ديگه بعضی موقع ها تنگ می شه! التماس دعا.

محمد حسين

سلام. اين نوشته را خيلی وقت پيش خوانده بودم اما الآن اومدم فقط عرض ارادت کنم. دل ديگه ای موقع هايی تنگ می شه! التماس دعا.

احمد

مشتيزيارتتقبول باشه كربلا خوش گذشت كربلا كه تنها تنها استفاده از محضر اساتيد هم تنها تنها.... داشتيم بابا دست ما رو هم بگير ببر... ازت كم ميشه؟ راستي منم آپم

بازم ممنونم که اومديد وراهنمايی کرديد ميرم دنبالش تو بازارکه پيدا کنم تونستی بيا ووبم و نقادانه نگاه کن ونظرتو بده البته من به اقتضای کار با دراو۰۰ به عنوان طل۰۰ نباشم بهتر ه بيا حتما منتظرتم تا بزمی ديگه يا حق

عارف رستمی

بهنام خدا ممنون که سر زدی میرم از بازار تهی می کنم بازم منتظرم بیای بیا واین بزمک مارو یه نقدی بزن و۰۰۰ تا بزمی دیگه یا حق

حميد

سلام

بايد بکشد عذاب تنهايی را آنکس که ز عصر خود فراتر باشد.....

لينکاتون باز نميشه !

حاج عليرضا (عين قاف)

سلام بزرگی ایشون به اینه که تونستن به فهم عمیق از مکتب اهل بیت (س) دست پیدا کنن ومعتقد بودند که دین نیاز به چیزی نداره بلکه بقیه محتاج دین هستند و الا خیلی روحانیون هستند که فیلم می بینند و رمان می خونن .