از موسوی تا احمدی‌نژاد

√ امام خمیـنی؛
ایشان با آیت الله العظمی بروجردی، مرجع تقلید بزرگ شیعیان، بر سر برخی مسائل اختلاف نظر جدی دارد. تدریس رسمی فلسفه، تغییر نظام آموزشی حوزه، موضع درباره فداییان اسلام و ... از مواردی است که منجر به اختلاف شدید امام خمینی، استاد بزرگ حوزه علمیه قم، با آیت الله العظمی بروجردی شده است. امام خمینی از علنی کردن مواضع خود به شدت پرهیز می‌کند. با وجود آنکه علنی کردن آن دیدگاه‌ها می‌تواند به عملی شدن آنها بینجامد اما این امر به قیمت تضعیف جایگاه مرجعیت شیعه خواهد بود؛ چیزی که امام به شدت از آن پرهیز می‌کند. او معتقد است که نباید منفعتی کوتاه‌مدت، منجر به از بین رفتن منفعت بلندمدتِ «احترام به مرجعیت» شود.


√ میرحسین موسوی؛
وی به نتیجه انتخابات معترض است. او به دلیل قبول نداشتن مسئولان نهادهای قانونی، از روش‌های غیرقانونی و ساختارشکن برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کند. این امر اعتراض برخی حامیان انتخاباتی او، از جمله آقای هاشمی، را هم در پی داشته است.
ناصحان به موسوی اندرز می‌دهند: رسیدن به منفعت کوتاه‌مدت خود یا جامعه، نباید منجر به از بین رفتن منفعت بلند مدتِ «احترام به قانون» شود.
نشنید و عاقبتش شنیدی.


√ محمود احمدی‌نژاد؛
وی به «اسفندیار»ی‌ که رویین‌تن نیست، ارادتی عجیب دارد. «اسفندیار رحیم‌مشایی» به دلیل پاره‌ای رفتارهای اشتباه، مورد اعتراض برخی از مراجع قرار گرفته است. آن بزرگواران پیش از این اعلام کرده بودند که مشایی باید از دولت نهم کنار گذاشته شود، اما در کمال تعجب وی به مسئولیتی بالاتر در دولت دهم منصوب می‌شود.
ناصحان به احمدی‌نژاد اندرز می‌دهند: رسیدن به منفعت کوتاه مدت خود یا جامعه، نباید منجر به از بین رفتن منفعت بلندمدتِ «احترام به مراجـع» شود.
نشنید و عاقبتش شنیدی.


√ طرفداران موسوی و احمدی‌نژاد؛
موسوی و احمدی‌نژاد اشتباه کردند. در این میان جمعی از طرفدارانشان هم اشتباه کردند. «تعصب» و انصاف نداشتن، خطایی بود که برخی از طرفداران آن دو مرتکب شدند. برخی هواداران موسوی، قانون‌شکنی وی را ندیدند و در عوض اشتباه احمدی‌نژاد را آنقدر بزرگ دیدند که از هیچ اهانتی به وی فروگذاری نکردند. در مقابل برخی از هواداران احمدی‌نژاد هم، عدم رعایت احترام از سوی وی را حق طبیعی او خواندند و در مقابل موسوی را مرتد دانستند.


پی‌نوشت:
١. «به دلیل برخی مسائل نباید یک فرد را به طور کامل نفی کرد.»
٢. تمامی مردمِ طرفدار موسوی (نه جریان‌های سیاسی) به این دلیل به او رای دادند که معتقد بودند او خواهد توانست «ایرانی سرافرازتر» بسازد. مردم هوادار احمدی‌نژاد هم (نه جریان‌های سیاسی) بر این باور بودند که «ایرانی سرافرازتر» تنها با انتخاب احمدی‌نژاد ممکن خواهد بود. پس تمام ۴٠ میلیون نفر بر این مساله اتفاق نظر دارند: «ایرانی سرافراز»، هرچند در راه رسیدن به این هدف، اختلاف سلیقه داشته باشند، این هدف وحدت‌آفرین است، قلب همه ما برای ایران و انقلاب می‌تپد.

/ 82 نظر / 108 بازدید
نمایش نظرات قبلی

[تایید]

سید محمد صادق زاهدی

سلام با مطلبی به عنوان « محض يار مهربان » از شما دوست عزيز دعوت مي كنم به وب نوشت محقر ما بياييد.

بوی سیب

سلام مطلب جالبی است برای آنان که می خواهند بدانند هر چند در نتیجه گیری با شما موافق نیستم همه بدنبال ایرانی سرافرازتر نبودند خیلی از طرفداران آقای موسوی بدنبال ایرانی آزادتر از قید و بندهایی بودند که تصور می کردند ناخوشایندشان است و قرار بود ایشان جاده را برایشان هموار کند و شعارها ایشان و نزدیکانشان بیشتر این ذهنیت را در مردم القا می کرد که ظواهر باید تغییر کند و شاید هم ساختارها...

با سلام و عرض ادب واحترام : در شهر من که بیش از دویست جوان شهید خود را در دفاع از عرفان و عقلانیت حسین بن علی(علیه السلام) تقدیم انقلاب اسلامی کرده است اکنون باعث تأسف است که نام طاووس الحرمین متوفی به سال 383 ه . ق. که با مطالعات متون تاریخی به عمل آمده به ویژه از كتاب تاریخی « نفحات الانس من حضرات القدس » تالیف نورالدین عبدالرحمان جامی شاعر و عارف ایرانی اهل خراسان كه بسال 881 تا 883 هـ . ق تالیف شده چنین مذكور است كه وی از جمله اقطاب و عرفای عصر خویش به شمار می رفته و از مشاهیر اهل تصوف بوده است،(که با استعلام از مرکز مطالعات فرهنگی حوزه علمیه قم تصوف ایشان مبرهن گردید) وفقط چند صباح کوتاهی درابرکوه بوده است. حال تعداد 24 کوچه به نام این قطب اهل تصوف (طاووس الحرمین) نام گذاری شده است ، حال سئوال این است که نام گذاری کوچه هایی از شهری که تمامی اهالی آن شیعه ی اثنی عشری هستندبه نام یکی از اقطاب اهل تصوف چه حکمی دارد؟ استان یزد – شهرستان ابرکوه –

خليفه خدا روي زمين

بسم الله سلام انگار داريم همكار ميشيم. حوزه قبول شدم. مصاحبه هم شدم. دعا كنين قبول شم. قول ميدم آبرو داري كنم. بهم مياد طلبه بشم؟؟؟ التماس دعا ياعلي

احمد

سلام ماه بندگی و ضیافت الهی مبارک به روزم با "شعبون بی مخ ها" منتظرم یا علی[گل]

نیستان

سلام اخوی ما رو توی این ماه عزیز از دعا فراموش نکنی یا زهرا

mojtabah

آیتالله خمینی در وصیتنامۀ سیاسی-الهی میفرمایند وصیت اكید من به قوای مسلح پاسدار و بسیج، در هیچ حزب و گروهی وارد نشده و خود را از بازیهای سیاسی دور نگه دارند. در این صورت میتوانند قدرت نظامی خود را حفظ و از اختلافات درون گروهی مصون باشند. . وظیفه شرعی و میهنی آنان است كه اگر قوای مسلح ، برخلاف مصالح اسلام و كشور بخواهند عملی انجام دهند یا در احزاب وارد شوند كه – بیاشكال به تباهی كشیده میشوند - و یا در بازیهای سیاسی وارد شوند، از قدم اول با آن مخالفت كنند. و بر رهبر و شورای رهبری است كه با قاطعیت از این امر جلوگیری نماید تا كشور از آسیب در امان باشد "دو وظیفۀ اصلی سپاه پاسداران، محافظت از اصل حکومت به وسیلۀ ولی فقیه و اصل جهاد است. . . بنابراین سپاه پاسداران را نباید از بُعدهای سیاسی یا باورهای ایدئولوژیکی محروم کرد. بدون فداکاریهای ما بسیجیها آقای احمدینژاد وجود خارجی نخواهند داشت. http://www.youtube.com/watch?v=Wd76F71NN-0

mohammad hossein emamparast

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.